The Wood Elves of Loren are the masters of bow, and it is said that an elven marksman can hit the eye of a gobblin in the dark. Many strange tales are told in the land of Bretonnia abaut the fey Elven Lords of Loren. Troubadours of Couronne sing of a cult of Wardancers, young Elves with lethal acrobatic abilities, as well as strange and terrible Beastmasters, Elves who live amongst the wild animals of the forests. Tales also tell of Elves who sing to the trees and plants, shaping them to form their homes and make the paths of the forest misdirect intruders. The most fanciful tales speak of Forest Spirits, of giant trees that walk like men, but these are probably mere fables.

- White Dwarf 269

Jeżeli właśnie zbierasz informacje o różnych armiach bo zaczynasz grać w Battla to dobrze trafiłeś. Jeżeli zbierasz Leśne Elfy i grałeś nimi juz kilka razy (przynajmniej 2) to wiesz juz wszystko co tu napisałem więc nie trać czasu i lepiej wypowiedz się na forum.

Doszedłeś tutaj więc jednak zbierasz informacje… zatem oto one:

Każda armia w WFB ma swoją mocna stronę (lub nawet kilka), którą równiważy jakaś słabość (np. Krasnoludy są strasznie odporne i dobrze opancerzone, ale za to bardzo wolne i mało “zwrotne”). Silną stroną Woodów jest niewątpliwie ruch, a zatem szybkość i zwrotność, jak i łucznictwo (BS 4 to trafienie na 3+ - nie ma -1 za długi zasięg! S3 to standard ale -1 AS na krótkim dystansie bardzo pomaga…). Nasze jednostki są mało wytrzymałe (T3) praktycznie nieopancerzone (5+ to rzadkość !) i w walce 1:1 nie mają szans praktycznie z nikim. Jednak ruch sprawia, że bez problemu jesteśmy w stanie zrównoważyć te przeciwności. Jeżeli szukasz w Battlu wyzwania, chcesz całymi dniami myśleć nad strategią która pozwoli ci wygrać, martwić się każdym punktem wydanym na jakiś przedmiot czy jednostkę to dobrze trafiłeś.

Kiedyś na turnieju widziałem generała Orków i Goblinów który co turę z uporem maszerował do przodu i w decydującej turze zaszarżował wszystkim masakrując przeciwnika. Jeżeli szukasz takich zwycięstw to Woody nie są dla ciebie (nie twierdzę, że Orki i Gobosy nie wymagaja strategii - na pewno trzeba umiec zrobic rozpiske, jakoś się w szyku wystawić i tego typu rzeczy - chodzi mi raczej o sam sposób zwycięstwa - poprzez zalanie masą i frontalny atak). Bycie generałem Leśnych Elfów wymaga wiele poświęcenia (głównie czasu na lekcjach używanego na tworzenie “niezawodnych taktyk” :) ). Zwycięstwa mieszkańców Athel Loren to nie są pojedyńcze szarże ciężkiej jazdy niszczącej wszystko na swojej drodze. Leśnymi Elfami gra się według mnie o wiele ciekawiej. Jeżeli bez planu bedziesz parł do przodu to przegrasz. Sposobem zwycięstwa jest wciąganie wroga w pułapki, izolowanie jego jednostek i ustwaianie “nierównych walk” (warto w tym miejscu powiedzieć, że specjalna zasada Woodów pozwalająca im poruszać się bez przeszkód po lesie bardzo ułatwia sprawę). Prawda jest taka, że każdy, nawet najpotężniejszy oddział zaszarżowany z czterech stron łamie się i ucieka lub po prostu zostaje wybity do nogi - to jest właśnie nasz sposób na zwycięstwo. Jeżeli chcesz kontrolować przebieg całej bitwy, decydować gdzie kiedy i z kim walczyć to Wood Elves to twoja armia.

Więc co takiego sprawia, że Woodami w ogóle da się wygrać? Jak już pisałem chodzi tu o szybkość. Spójrzmy prawdzie w oczy: nasze oddziały są drogie i nieszczególnie efektywne w typowej walce. Jednak ich cena jest adekwatna do tego co potrafią zdziałać. Prawie wszystkie oddziały Leśnych Elfów poruszają się w skirmishu, co sprawia, że widzą “do okoła” a nie tylko “do przodu”, mogą maszerować w dowolną stronę (nawet gdzy przeciwnik jest bliżej niż 8” od nich) i szarżować w jakimkolwiek kierunku. To sprawia, że łatwo jest wymanewrować przeciwnika wciągając go w zasadzkę. Jeżeli chcesz zobaczyć dokładnie jak to wygląda przeczytaj raport z mojej bitwy przeciwko Imperium.

Jeżeli nie wiesz zupełnie nic o Leśnej Armii ani o jej żołnierzach to zajrzyj do działu “Jednostki” Może mój opis zamiast statystyk nieco rozjaśni sytuację.

Zerknij również na dział taktyczny - zawarte w nim porady na pewno dadzą ci obraz najlepszej armi w WFB: Wood Elves.