Parę lat temu spotkałem się z językiem Loglan https://duch.mimuw.edu.pl/~salwicki/JPO/ Kod, przez długi czas nie był rozwijany, a stwierdziłem, że szkoda zaprzepaszczać ciekawy język (chociaż trochę zbyt “przegadany” jak na mój gust), tak więc w ramach odpoczynku umysłowego od PHP, symfony, drupala oraz kopy innych projektów, nawiązałem kontakt z prof. Andrzejem Salwickim.

Trochę o autorach

Pozwolę sobie zacytować:

Środowisko VLP stworzył dr Oskar Świda rozwijając idee Bolka Ciesielskiego. Loglan jest dziełem kilku osób. Jest to projekt otwarty.

Po wymianie maili dowiedziałem się, że kod był jakiś czas temu zaaktualizowany z Qt 1.4 (sic!) do Qt3. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://lem12.uksw.edu.pl/

Trochę ode mnie

Wystarczy już jednak o samym projekcie. Kto zainteresowany, ten ma źródła do których zachęcam do zerknięcia. Tutaj za to znaleźć można informacje na temat tego, co ja wprowadziłem bądź mam zamiar wprowadzić. A więc:

Autotools

Oryginalna kompilacja szła poprzez ręcznie pisany Makefile. Użycie Autotools pozwoli mi na bardziej stabilny i jednorodny sposób kompilacji. Użycie pkg-config (poprzez PKG_CHECK_MODULES) pozwoli na łatwiejsze wykrycie jakich bibliotek się nie ma, a także od razu poda domyślne parametry kompilacji zgodne z systemem na jakim się buduje.

Bezproblemowe działanie na amd64

Obecnie na swojej maszynie teoretycznie jestem w stanie skompilować kod, jednakże mam stale “Naruszenie ochrony pamięci”. Pierwotnie wg dokumentacji wystarczyło doinstalować ia32-libs, jednakże obecnie nie mam do nich dostępu, bo mój Debian stał się multiarch i się pozbyli tego (co jest nawet i dobre, ale mi nie pomaga). Tak więc docelowo będzie: multiarch.

Bison

To będzie bardzo duży i długo trwający krok. Rozdzielę w ten sposób samą gramatykę języka od reszty kodu.

Rozdzielenie kodu odpowiadającego za wygląd

Pozwoli mi to na wykorzystanie równie dobrze Qt jak i GTK, czy też wxWidgets albo innych bibliotek.

Linki