Orki i gobliny od wieków nękają wszelkie rasy starego świata, walka jest ich żywiołem, a zabijanie różowo-skórych ras jest dla nich największą przyjemnością. Pierwsze wzmianki o Zielonoskórych zawarte są w krasnoludzkich księgach, kiedy to po Wojnie o Brodę hordy goblinów wypełzły z podziemi i zaatakowały armię krasnoludzką.

Pochodzenie

Skąd się wzięły orki i gobliny, tego praktycznie nikt nie wie. Niektórzy powiadają, że są to potomkowie elfów, które były torturowane i robiono na nich inne ohydne eksperymenty, inni zaś, że zielonoskórzy powstali z czarnej magii lub z jakichś organicznych odpadów. Orki zamieszkują głownie obszar zwany przez ludzi “Złymi ziemiami”. Żyją głownie w plemionach o rożnych śmiesznych nazwach takich jak “Broken Tooth Orcs” (orki z połamanymi zębami) lub “Yellow eye goblin” (żółtookie gobliny). Jeżeli nie prowadzą wojny z jakimiś innymi rasami, biją się między sobą, różnymi zielonoskórymi plemionami.

Charakterystyka

Orki nie należą do najbardziej inteligentnych ras, ale nie są głupie, a walkę kochają ponad wszystko. Są bardzo silne i wytrzymałe (co rekompensuje im stosunkowo mały mózg), a do tego każdy ork walczy bronią zwaną przez nich Choppa, jest to broń podobna do szabli ale jest od niej o wiele większa i cięższa, a co najważniejsze bardzo śmiercionośna. Z pomiędzy orkowych plemion możemy odróżnić jedno szczególnie duże plemię, są to Dzikie orki. Żyją one na południowych krańcach “Złych ziemi”. Są one nie za bardzo rozwinięte, nawet jak na orkowe standardy. Ponoć jest to wina bardzo mocnego słońca, które wpływa na zmniejszanie się orkowych mózgów. Głównie jako broni używają kości, zaostrzonych kamieni i innych prymitywnych narzędzi, które akurat wpadną im pod rękę.

Do rasy Zielonoskórych należą też mniejsi kuzyni orków - Gobliny. Są one mniejsze od orków, a wzrostem rzadko dorównują człowiekowi. Gobbosy zajmują się głownie handlem, uprawianiem halucynogennych grzybków i walkami pomiędzy goblińskimi plemionami. Są one dość mądre i sprytne, dlatego prowadzą często nie za bardzo uczciwe interesy z mało bystrymi orkami. Niestety gobliny nie biją się za dobrze (WS 2) , i mają dużą skłonność do uciekania z pola bitwy (5 i 6 Ld), ale za to “zalewają” swoich przeciwników masą. Z wielu rodzajów goblinów wyróżniamy głównie Nocne Gobliny. Żyją one w opuszczonych krasnoludzkich kopalniach, i hodują grzybki Fungi , z których przyrządzają specjalne halucynogenne piwo. Tresują również stworzenia zwane Squigami, które są zarówno dobrymi towarzyszami walki, jak i bardzo dobrze smakują na talerzu podane z sałatką z grzybków Fungi.